Czy potrzebujesz VPNa?

Twój ulubiony YouTuber reklamuje VPN. Ale czy na pewno go potrzebujesz? Jakie zastosowania może mieć VPN?

Opublikowano 22.12.2022 10:23

  1. Wybierasz się do Chin i potrzebujesz mieć dostęp do zagranicznych portali społecznościowych. W Chinach nie da się normalnie połączyć z Facebookiem czy Twitterem. Pomijam tutaj aspekty legalności tego rodzaju oprogramowania.
  2. Chcesz zobaczyć filmy na platformie VOD, która nie jest dostępna w naszym kraju. Firmy te ze względu na obwarowania licencyjne mogą wyświetlać niektóre swoje treści tylko osobom z danego regionu. Albo też niektóre platformy udostępniają więcej treści gdy łączysz się z 🇺🇸.
  3. Często kupujesz bilety lotnicze/rezerwujesz hotele. Czasami portale stosują różną politykę dla obywateli różnych krajów. Może się więc okazać, że ten sam bilet na ten sam lot kupowany z innego adresu IP - może kosztować kilkaset złotych mniej/więcej.
  4. Jesteś badaczem bezpieczeństwa i oglądasz różne dziwne serwisy. Niekoniecznie chcesz, aby w ich logach pojawił się Twój prawdziwy adres IP. Ale jeśli to robisz to pewno wiesz lepiej ode mnie co i jak ;)
  5. W reklamach możemy usłyszeć, że usługodawca Internetu może Cię podsłuchiwać. Albo, że korzystanie z publicznych sieci WI-FI jest niebezpieczne, bo właściciel widzi co robisz. Jeżeli używasz HTTPS to widać na jakiej stronie jesteś ale nie wiadomo co dokładnie tam robisz. Chociaż w dobie tanich pakietów transmisji danych lepiej po prostu połączyć się z Internetem poprzez hotspot w swoim telefonie.
  6. A w obecnych czasach praktycznie każda strona korzysta z HTTPS. Nawet przestępcy. Dlaczego? W pewien sposób wymusił to Google. Twoja strona nie jest szyfrowana? OK - obniżymy Ci ranking i mniej osób trafi na nią z wyszukiwarki. A na to większość biznesów nie może sobie pozwolić.