Jak przetestować czy program antywirusowy działa

Możesz sprawdzić czy Twój program antywirusowy działa i to bez uruchamiania złośliwego oprogramowania. Wystarczy użyć specjalnego pliku EICAR.

Opublikowano 22.12.2022 11:52

Jest to malutki plik, który powinien być wykrywany przez większość programów antywirusowych. Sam w sobie jest nieszkodliwy i bezpieczny.

Według standardu plik powinien być wykrywany jeśli zaczyna się od określonych znaków (opcjonalnie poprzedzonych białymi znakami) i ma nie więcej niż 128 znaków. Chodzi o to aby nie wykrywać na przykład stron, na których ktoś umieścił ten tekst.

Niektórzy dla żartów umieszczają ten ciąg w różnych "interesujących" miejscach:

  • w kodzie QR,
  • jako nazwę sieci WIFI,
  • w treści commita w systemie GIT,
  • w tagu EXIF zdjęcia.

W teorii nic się nie powinno stać. W praktyce? Bywa różnie.

Alternatywa? AMTSO PUA. Potencjalnie niechciane aplikacje (PUA) to kategoria oprogramowania, która może powodować spowolnienie działania komputera czy wyświetlać niespodziewane reklamy. Aby były wykrywane zazwyczaj w naszym programie trzeba zaznaczyć dodatkową opcję.

AMTSO udostępnia też stronę, która nie jest phishingiem - ale powinna być jako taka wykrywana. Chociaż tutaj uwaga. Stosunkowo niewielu producentów obsługuje ten test.

A jeśli chcesz sprawdzić swój filtr antyspamowy - użyj GTUBE. Jeśli w treści wiadomości email znajduje się określony tekst - automatyczne systemy powinny oflagować ten email jako SPAM.

Sporo producentów udostępnia swoje własne pliki testowe. Zazwyczaj można je znaleźć na stronach pomocy technicznej.

Testowanie programów z wykorzystaniem realnych złośliwych plików bez posiadania odpowiedniej wiedzy - to BARDZO ZŁY POMYSŁ.

#porady