Jak zastrzec swój PESEL?

Boisz się, że ktoś zaciągnie kredyt na Twoje dane bez Twojej wiedzy? Możesz temu zapobiec zastrzegając swój numer PESEL.

Opublikowano 17.11.2023 11:00

Boisz się, że ktoś zaciągnie kredyt na Twoje dane bez Twojej wiedzy? Możesz temu zapobiec zastrzegając swój numer PESEL. To nowa całkowicie darmowa rządowa usługa. Cały proces możesz wykonać elektronicznie na stronie: mobywatel.gov.pl.

Ten wpis jest również dostępny w formie filmu na moim kanale YouTube.

Jak to zrobić

Najpierw musisz się zalogować na swoje konto wykorzystując profil zaufany lub inne dostępne opcje logowania.

Na ten moment po zalogowaniu do serwisu od razu wyświetla się baner usługi „Zastrzeż PESEL”.

Jeżeli go jednak nie widzisz, z menu po lewej stronie wybierz „Twoje dane” a następnie na samym dole „Rejestr Zastrzeżeń PESEL”. Tutaj możesz sprawdzić czy Twój PESEL jest już zastrzeżony.

PESEL nie jest zastrzegany automatycznie

Ty jako obywatel musisz to zrobić samodzielnie. Zastrzeżenie jest bardzo proste i sprowadza się do kliknięcia guziku „Zastrzeż PESEL” oraz dodatkowego potwierdzenia tej operacji kolejnym kliknięciem w guzik. Jeśli wszystko zadziała prawidłowo - zobaczysz zmieniony status.

  • W zakładce „Twoje zmiany” możesz sprawdzić kiedy Twój PESEL był zastrzeżony.
  • W zakładce „Kto sprawdzał Twój PESEL” zobaczysz kiedy ktoś weryfikował Twoje dane.

Dlaczego warto zastrzec swój PESEL

Gdy zastrzeżesz PESEL nie możesz wziąć kredytu, sprzętów na raty czy załatwić sprawy u notariusza. Jeżeli Ty nie możesz wykonać tych czynności to również oszust, który będzie się próbował pod Ciebie podszyć, czyli wykorzystać Twój numer PESEL, nie będzie mógł ich wykonać.

Do weryfikacji zastrzeżenia będzie zobowiązane kilka instytucji, między innymi banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne, notariusze czy też sąd. Dokładna lista czynności wymagających weryfikacji znajduje się w ustawie.

Jak cofnąć zastrzeżenie

Dlatego w każdym momencie możesz cofnąć zastrzeżenie klikając przycisk „cofnij zastrzeżenie” i dodatkowo potwierdzając tą operację.

Jeśli więc zdecydujesz się zastrzec swój numer musisz pamiętać, że od teraz przed wykonaniem niektórych czynności (na przykład przed wzięciem kredytu lub przed zbyciem nieruchomości u notariusza) musisz cofnąć zastrzeżenie.

W innym wypadku notariusz bądź inna osoba odmówi wykonania danej czynności.

Mały "haczyk"

Ale obecnie jest jednak mały haczyk. Instytucje o których mowa w ustawie będą miały obowiązek weryfikować czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu na przykład umowy kredytowej dopiero od 1 czerwca 2024.

Tak, ta data to nie jest pomyłka. Mówimy tutaj o połowie przyszłego roku.

Potwierdza to tweet Janusza Cieszyńskiego. System więc już ruszył ale nie na 100%. Do 1 czerwca instytucje mogą (ale nie muszą) weryfikować numer PESEL.

Warto zastrzec PESEL już dziś!

Pomimo tego w mojej opinii warto już dziś zastrzec swój PESEL. Dlaczego?

Jest spora szansa, że niektóre instytucje zaczną weryfikować numery PESEL wcześniej niż wymaga od nich tego ustawa.

Jest to więc dla nas dodatkowe, darmowe zabezpieczenie wymagające od nas 3 minut pracy.

Alternatywy

Do tej pory na rynku istniała bardzo podobna usługa Zastrzeżenie Kredytowe oferowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Warto pamiętać, że to dwa osobne systemy.

Zastrzeżenie kredytowe to płatna usługa firmy BIK wymagająca tak zwanych alertów BIK. Za pół roku kiedy wszystkie instytucje zostaną zmuszone ustawą do weryfikacji naszego PESEL-u w rządowej bazie ta usługa oferowana przez BIK straci więc na znaczeniu – bo podobne funkcje będziemy mieli wtedy za darmo.

PESEL możesz zastrzec osobiście

Swój numer PESEL możesz też zastrzec osobiście w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. Istnieje specjalny papierowy wniosek, który to umożliwia.

Jest to więc opcja dla osób, które nie korzystają z Internetu.

W przyszłości zastrzeżenie będzie też można wykonać z poziomu aplikacji mObywatel w telefonach komórkowych.

Na dzień tworzenia tego wpis na rządowych stronach pojawiła się informacja, że taka opcja będzie dostępna „wkrótce”.

mObywatel

Ale już dzisiaj możemy zobaczyć jak taki proces prawdopodobnie będzie wyglądał, ponieważ Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło makiety tej funkcji.

Po zalogowaniu się do aplikacji i wybraniu odpowiedniej zakładki wystarczy kliknąć przycisk i potwierdzić zastrzeżenie. Interfejs wygląda więc bardzo podobnie do tego w przeglądarce, jest tylko dopasowany do ekranów telefonów.

Ta informacja jest dla Ciebie ważna? Podaj ją dalej swoim znajomym.

#porady