You need to update your browser

Uwaga na fałszywe komunikaty przekonujące do aktualizacji przeglądarki.

Opublikowano 16.11.2023 09:00

Jeśli wejdziesz na stronę zainfekowaną przez przestępców, to może Ci się na niej wyświetlić komunikat z prośbą o aktualizację przeglądarki, taki jak na grafice poniżej. To oszustwo, manipulacja, możesz zignorować to ostrzeżenie i opuścić taką witrynę.

Po najechaniu na guzik Update Opera przeglądarka wyświetla prawidłowy link do serwera producenta, czyli https://www.opera.com. To również oszustwo. Ten guzik prowadzi w inne miejsce.

Widać to dopiero po kliknięciu. Złośliwy plik jest pobierany z innego serwera, w tym wypadku ze strony firmy Dropbox. Można to sprawdzić, gdy przejdziemy do szczegółów pobranego pliku. Oszuści podszywają się tutaj pod oficjalny instalator o nazwie OperaSetup.exe.

Pobrany plik może zawierać nieprawidłowy podpis. Można to zweryfikować klikając prawym przyciskiem myszy na pobranym pliku, a następnie wybierając menu Właściwości. Szczegóły certyfikatu znajdują się w zakładce Podpisy cyfrowe.

Po lewej nieprawidłowo podpisany plik ze złośliwym oprogramowaniem. Warto zwrócić uwagę na czerwony symbol X. Po prawej stronie prawidłowo podpisany instalator przeglądarki Opera. Nazwa producenta znajduje się w polu Imię i nazwisko.

Podsumowanie

Nie musisz pobierać dodatkowych plików, aby zaktualizować przeglądarkę. Możesz to zrobić z poziomu menu przeglądarki. Tam też sprawdzisz status aktualizacji. Instrukcje dla 3 najpopularniejszych przeglądarek znajdziesz poniżej.

Opera

Kliknij czerwoną ikonkę O w lewym górnym rogu ekranu. Przejdź do menu Aktualizacja & odzyskiwanie.

Google Chrome

Kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu. Przejdź do menu Ustawienia a następnie po lewej stronie wybierz Chrome - informacje.

Firefox

Kliknij trzy poziome kreski w prawym górnym rogu ekranu. Przejdź do menu Pomoc a następnie O programie Firefox.

#oszustwo