Jak sprawdzić czy dzwoni bank?

Pod numer telefonu można się podszyć. Jak więc można zweryfikować, czy dzwoni do nas prawdziwy pracownik banku?

Opublikowano 20.11.2023 17:00

Przestępcy mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu. Vishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną instytucję, w celu wyłudzenia informacji, wykorzystując do tego rozmowę telefoniczną.

Oznacza to, że nie możesz ufać numerowi telefonu, który wyświetla się na ekranie smartfona. Przykład: 22 598 40 40 to oficjalny numer Banku Millennium, który możesz znaleźć na ich stronie:

Ale w Internecie ten numer sporo osób oznacza jako oszustwo:

Oszuści wykorzystują mechanizm Caller ID spoofing, który polega na modyfikacji pola wyświetlanego numeru połączenia przychodzącego.

Popularny schemat oszustwa to fałszywy telefon od osoby podającej się za pracownika banku. Aby zdobyć nasze zaufanie proponuje ona abyśmy sprawdzili numer, z którego dzwoni, na oficjalnej stronie banku. W rzeczywistości dzwoni ona z innego numeru, ale sporo osób o tym nie wie i daje się nabrać.

Rozwiązaniem tego problemu ma być ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z ustawą, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma prowadzić wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą blokować połączenia przychodzące do ich sieci z wykorzystaniem numeru wpisanego w tym wykazie.

Ale ten artykuł ustawy jeszcze nie wszedł w życie. Konkretne daty bardzo ładnie pokazuje grafika na stronie UKE:

Co robić

Jeśli masz wątpliwości, czy rozmawiasz z pracownikiem banku - rozłącz się. Oddzwoń samodzielnie na infolinię banku. Numer telefonu znajdź samodzielnie na oficjalnej stronie banku lub w dokumentach bankowych.

Niektóre banki w Polsce wprowadziły dodatkowy mechanizm obrony. Pozwalają na weryfikację konsultanta przy pomocy powiadomienia push w aplikacji mobilnej.

Jeśli rozmawiasz z prawdziwym pracownikiem banku, to możesz go poprosić o wysłanie powiadomienia na Twój telefon. Takie powiadomienie wyświetli Ci się w aplikacji mobilnej banku.

Minusy? Musisz posiadać aplikację mobilną.

Poniżej znajdziesz listę banków, które wprowadziły to rozwiązanie. Pamiętaj, że lista może być niekompletna.

  • Banki Spółdzielcze wykorzystujące aplikację Nasz Bank

  • Alior Bank pozwala na ustawienie "Hasła Zwrotnego". Gdy masz je ustawione, możesz spytać o nie pracownika banku.

#porady