Jak zgłosić podejrzany SMS?

CSIRT NASK uruchomiło nowy numer 8080 do darmowego zgłaszania podejrzanego SMS-a.

Opublikowano 22.11.2023 15:15

Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej zespół CSIRT NASK uruchomił nowy, bezpłatny, skrócony numer 8080.

Można przy jego pomocy zgłaszać podejrzane wiadomości SMS. Wystarczy użyć funkcji przekaż w telefonie.

Numer 8080 zastępuje więc stary numer 799448084, który w przeszłości również służył do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji).

Przesłanie wiadomości na ten numer jest bezpłatne na terenie Polski. Koszt wysyłki w roamingu zgodny z cennikiem operatora.

Jeśli więc otrzymasz podejrzaną wiadomość SMS z linkiem, możesz przesłać ją do analizy. Jeśli wiadomość zawiera link do strony wyłudzającej dane osobowe - jej adres trafi na listę ostrzeżeń. Pomożesz tak chronić inne osoby, które korzystają z tej listy.

Jest spora szansa, że Twoja sieć już jest chroniona przez Listę Ostrzeżeń CERT Polska. Możesz to sprawdzić wchodząc na stronę https://lista.cert.pl/

Jeśli Twoja sieć nie jest chroniona, możesz dodać listę na przykład do programu uBlock Origin. Wystarczy, że:

  1. Klikniesz prawym przyciskiem myszy na ikonce uBlock Origin.
  2. Wybierzesz opcje.
  3. Przejdziesz do listy filtrów.
  4. Zjedziesz na dół do menu własne.
  5. Zaznaczysz checkbox importuj.
  6. Wkleisz adres: https://hole.cert.pl/domains/domains_adblock.txt (bez znaków ``)
  7. Zastosujesz zmiany.

Historycznie numer 8080 mógł być wykorzystywany do innych celów. Na przykład w sieci Play można było przy jego pomocy wydłużyć kontrakt MIX Elastyczny. Od 25 września numer ten służy wyłącznie do zgłaszania smishingu - czyli rodzaju phishingu, w którym nadawca podszywa się pod inny podmiot.

Źródła

#porady