Nieistniejące produkty wygenerowane przez AI

Fajny fotel? Niestety nie istnieje. Został wygenerowany przez AI. Oszuści tworzą fałszywe sklepy z niesamowitymi produktami w niskich cenach. Zobacz jak łatwo się nabrać.

Opublikowano 20.02.2024 19:30

Niedawno na Reddicie natrafiłem na wątek, w którym autor pokazał zdjęcia foteli w kształcie kota, podobnych do tego, który widzisz poniżej. Minutę później z użyciem Google Grafika byłem w stanie zlokalizować sklep, który podobno sprzedaje takie fotele w promocyjnej cenie $49.99. Tanio, prawda? Zacząłem szukać dalej.

Wygenerowany przez AI fotel w kształcie kota

Okazuje się, że ciekawych produktów jest cała masa. Każdy znajdzie coś dla Ciebie. Lubisz sowy? Mamy dla Ciebie lampę.

Wygenerowana przez AI lampa ze wzorem sowy

Są też bardziej przydatne przedmioty, chociażby plecaki.

Fałszywy plecak stworzony przez sztuczną inteligencje

Ten trend fałszywych sklepów z produktami wygenerowanymi komputerowo pomału trafia do Polski. Schemat sprzedaży jest dość prosty:

  1. Reklama na TikToku/Instagramie
  2. Sklep z masą fajnie wyglądających produktów
  3. Długi czas dostawy

Bo która mama nie chciałaby dla swojej córki takiej wspaniałej sukienki?

Wzór sukienki z papugą wygenerowany przez AI


Jak nie dać się nabrać?
Zobacz realne przykłady ataków na Polaków.
➡️ Kurs Cyfrowe Ataki w promocyjnej cenie ⬅️

Zacząłem się zastanawiać: jak trudno jest wygenerować takie fotografie produktowe? Postanowiłem użyć kreatora obrazów od Microsoftu. Kluczem okazało się użycie sformułowania: realistic product photo.

W 30 sekund mogę stworzyć 4 produkty. Automatyzując cały proces w jeden dzień mogę wygenerować cały sklep - z produktami, które nie istnieją.

Przygotowując ten wpis dowiedziałem się, że bardzo "oberwała" branża szydełkowa. Amigurumi to japońska sztuka szydełkowania wypychanych maskotek, zwykle zwierząt. W Internecie jest masa stron, które sprzedają wzory pozwalające na samodzielne stworzenie takich postaci. Niestety, AI bardzo dobrze generuje takie obrazki. Powstały więc sklepy, z maskotkami - ale bez wzorów.

Amigurumi wygenerowane przez sztuczną inteligencje

Niektóre produkty są absurdalne - jak łóżeczka dziecięce w różnych dziwnych kształtach. Ale to, że coś jest dla Ciebie dziwne nie oznacza wcale, że inni też to zauważą. Zwłaszcza, jeśli produkt jest wychwalany na mediach społecznościowych.

Łóżko w kształcie łódki wygenerowane przez AI

Zanim kupisz coś w nowym sklepie - poświęc chwilę aby sprawdzić jak długo istnieje. Nagrałem o tym cały długi darmowy materiał na YouTube. Każdy sklep powinien mieć regulamin, adres, NIP, politykę prywatności.

Masz jakiekolwiek wątpliwości? Wstrzymaj się z płatnością. Poproś o pomoc na grupach, które specjalizują się w tym temacie. Zastanów się też, czy ten produkt nie wygląda za dobrze? Czy jesteś w stanie znaleźć podobne produkty przy pomocy wyszukiwarki? Jeśli tak - ile kosztują?

Kubek hipopotam, który nie istnieje

Jeśli jesteś moim stałym widzem - te informacje pewno nie są niczym nowym. Ale może warto pokazać te obrazki żonie, mężowi, dzieciom, rodzinie? Na ten moment nie istnieją godne polecenia aplikacje pozwalające na wykrywanie obrazów wygenerowanych przez AI. Pozostaje tylko edukacja. Będzie mi więc miło jeśli roześlesz ten artykuł swoim znajomym. Tworzenie unikalnych treści zajmuje sporo czasu - dając zasięgi wspierasz moją twórczość ;)


PS. Każdy z obrazów w tym artykule wygenerowałem samodzielnie wykorzystując usługę Copilot. Wzorowałem się na produktach, które znalazłem w mediach społecznościowych.

#ataki