Oszukiwanie w grach

Jak wykrywa się oszustów w grach online? Skąd gra wie, że akurat ta osoba wykorzystuje nieuczciwe praktyki?

Opublikowano 22.12.2022 12:58

 • Dawniej serwery wysyłały do wszystkich graczy te same dane. Czyli każdy komputer biorący udział w danej rozgrywce posiadał informacje o tym gdzie są inni gracze i co robią. Gra po prostu nie wyświetlała tych informacji na ekranie, jeśli nie były spełnione pewne warunki. Robiło się to ze względów wydajnościowych.
 • Wykorzystywały to programy do "widzenia przez ściany". Tak wpadł jeden z graczy, który streamował swoją grę w Internecie. Na swoje nieszczęście nosił okulary. Dociekliwi widzowie zauważyli, że w odbiciu jego ekranu były widoczne elementy, których w normalnej grze nie ma.
 • Tworzenie systemów na oszustów to delikatny balans pomiędzy prywatnością użytkowników a wykrywalnością nowych programów. Dawno temu Blizzard wysyłał do siebie tytuły innych programów uruchomionych na komputerze użytkownika. Ale ten mechanizm spotkał się z dużą falą krytyki.
 • Obecnie programiści skupiają się zazwyczaj nad monitorowaniem procesu gry. Bo żeby gra wyświetlała nieco więcej informacji - to trzeba zmodyfikować jej kod. Można tworzyć sygnatury – czyli opis zmian, wprowadzanych przez producentów cheatów.
 • Twórcy gry PUBG w jednym z wywiadów powiedzieli, że ponad 100 osób nieustannie monitoruje Internet w poszukiwaniu nowych próbek plików. To ogromna skala. Gdzieś tam w biurze, codziennie pracownicy instalują nowe programy i patrzą jak one działają. W ten sposób mogą tworzyć sygnatury i wykrywać nowe wersje.
 • Co ciekawe blokada konta czyli BAN nie następuje zaraz po wykryciu przez system oszustwa. Dane konto zostaje odpowiednio oznaczone. Ale gracz nadal może grać przez kilka dni. Blokada pojawia się w losowym czasie co często powoduje spore zaskoczenie. Użytkownik nie wie co i kiedy konkretnie zostało wykryte. Czy to program A? A może B?
 • Niektóre gry mogą wyliczać unikalny identyfikator sprzętowy. Tworzy się go na podstawie komponentów, które masz w środku komputera - procesora czy dysku twardego. Dzięki takiemu identyfikatorowi da się wykryć nowe konto zbanowanego wcześniej gracza. I to nawet jeśli łączy się z innego adresu IP. Konto może i łączy się z innego adresu, może i jest założone na nowego maila. Ale identyfikator sprzętowy od razu pokazuje, że system już kiedyś tego gracza widział.
 • Wykorzystuje się też system reputacji. Każdy z graczy ma przydzielony wynik określający jak bardzo mu ufamy – czyli jak bardzo prawdopodobne jest, że nie oszukuje. Nowe konta mają niski ranking, starsze wyższy. Wraz z czasem wynik się zmienia. Zrobiłeś coś dziwnego? Wynik spada. Grasz coraz dłużej? Wynik rośnie. Ale po co te wartości? Przy dostatecznie dużej liczbie graczy możemy próbować grupować ze sobą zawodników o tej samej randze.
 • Masz zbanowane konto? Stworzyłeś nowe? OK, wykryliśmy to i na tej podstawie zmniejszyliśmy Twój wewnętrzny ranking. Pozwolimy Ci grać, ale tylko z innymi graczami, którzy robią dokładnie to samo co Ty. Tym samym oszuści grają z oszustami. I pewno się na nich denerwują.
 • Oszustwo można też wykryć na podstawie systemu powtórek. Zapisuje się niektóre ruchy gracza w kluczowych momentach gry. Potem algorytmy porównują je z wcześniej oznaczonymi przypadkami oszustw.
 • Czasami da się zaprojektować mechanizm tak aby był odporny na próby oszustwa. Przykład z gry RUST. Fortece użytkowników mogą być chronione przez drzwi, blokowane kodem. Do wnętrza może wejść inny użytkownik, który zna kod. Ale 4 cyfry to nie wiele. Niektórzy zaczęli więc testować wszystkie możliwe kombinacje i rabować majątki innych. Rozwiązanie? Każdy błędny kod powodował, że twoja postać była rażona prądem. Im więcej razy wpisałeś złe hasło - tym dotkliwsze były konsekwencje.

Więcej opowiadam w filmie: jak gry wykrywają oszustów?

#youtube