Czy ktoś zna moje hasło?

Hasła to nie majtki, nie musisz ich zmieniać codziennie. Ale warto je zmienić kiedy masz podejrzenie, że ktoś mógł je poznać. Ale skąd masz wiedzieć, że Twoje hasło pojawiło się gdzieś w Internecie?

Opublikowano 15.11.2023 09:00

O wycieku danych mówimy, kiedy jakieś nasze ważne dane (na przykład hasła) pojawiają się w Internecie i atakujący mogą je poznać.

Sporo menadżerów haseł pozwala sprawdzić, czy Twoje hasło nie pojawiło się w takim wycieku. Procedura jest bardzo prosta i sprowadza się do kliknięcia odpowiedniego przycisku

iPhone

Jeżeli używasz aplikacji pęk kluczy na iPhone to w ustawieniach przejdź do zakładki Hasła a następnie Sugestie zabezpieczeń. Tutaj kliknij przycisk Wykrywaj zagrożone hasła.

Bitwarden

Jeżeli używasz menadżera haseł Bitwarden to kliknij niebieskie logo programu. W ten sposób go otworzysz. Następnie wybierz opcję Sejf internetowy.

Otworzy Ci się strona https://vault.bitwarden.com/. Pozwala ona na zalogowanie się do menadżera z poziomu przeglądarki. To konieczne. Niestety na ten moment opcja sprawdzania haseł nie jest dostępna z poziomu rozszerzenia do przeglądarki.

Tutaj przejdź do menu Reports a następnie wybierz Exposed passwords.

Google Chrome

Jeśli korzystasz z wbudowanego w przeglądarkę Google Chrome menadżera haseł to musisz kliknąć 3 pionowe kropki w prawym górnym rogu przeglądarki i wybrać menu Ustawienia.

Następnie z lewej strony wybierz Autouzupełnianie i hasła a potem Menadżer haseł Google. Tutaj z lewego menu wybierz Sprawdzanie.

1Password

W przypadku menadżera 1Password musisz przejść do zakładki Vault -> Watchtower -> Vulnerable Passwords.

Jak to działa?

Pamiętaj, że te narzędzia nie uwzględniają wszystkich wycieków, bo to niemożliwe. Może się więc zdarzyć, że Twoje hasło jest w Internecie, ale program o tym nie wie. Jeśli dowiesz się o takiej sytuacji - również zmień swoje hasła.

Pewno zastanawiasz się, czy to bezpieczne. Jeśli interesują Cię szczegóły techniczne to sprawdź mój film na temat algorytmu k-anonymity.

Może Cię też zainteresować wpis na temat strony Have I Been Pwned.

#porady