Czadu nie czuć i nie widać

Kup czujnik aby ochronić swoją rodzinę

Opublikowano 01.02.2023 10:45

TL;DR; Nie jestem ekspertem od pożarnictwa. Ten post to wykorzystanie zasięgów w (moim zdaniem) szczytnym celu.

Jeśli masz:

 • kominek,
 • piec,
 • junkers,
 • kocioł

to nie bądź sknerą i kup czujnik czadu.

Badania

Podczas poszukiwań materiałów do nowego filmu natrafiłem na
badanie dotyczące zatruć tlenkiem węgla realizowane przez Ipsos dla MSWiA w październiku 2016 roku. Badanie przeprowadzone metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków, w wieku 16+.

 • Umiejętność rozpoznania czadu zadeklarowało 41% badanych.
 • Wśród badanych dominuje fałszywe przekonanie iż czad można rozpoznać
  po zapachu
  – wśród deklarujących umiejętność rozpoznania czadu twierdzi tak aż 53% ankietowanych (22% ogółu respondentów).
 • Tylko co piąty respondent wskazuje, że czad można wykryć za pomocą
  specjalnych czujników.

Te wyniki mnie zdziwiły. Bo myślałem, że wiedza o tym, że czadu nie czuć i nie widać - jest powszechna.

Nieco nowsze badanie z listopada 2021 roku przeprowadzone przez firmę SW Research dla Netatmo na reprezentatywnej próbie 1035 osób pokazuje, że tylko 36% ankietowanych ma zainstalowany czujnik czadu.

A to przecież jedyna pewna metoda wykrywania tlenku węgla.

Po co Ci czujnik? Wykrywa on już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu). Gdy coś wykryje - głośny alarm daje Ci czas na reakcję.

Co roku w Polsce z powodu czadu umiera około 50 osób. Małe urządzenie za kilkadziesiąt złotych być może uratowałoby im życie.

Spodobała mi się infografika KP PSP w Ostródzie:

Co kupić?

Nie recenzuję czujników bo się na tym nie znam. Warto jednak abyś wiedział, że istnieje coś takiego jak PN-EN 50291. W tej Normie Europejskiej określono podstawowe wymagania dotyczące budowy, badań oraz parametrów metrologicznych i funkcjonalnych elektrycznych wykrywaczy tlenku węgla przystosowanych do pracy ciągłej w pomieszczeniach domowych.

Istnieją niezależne instytuty badawcze (na przykład CNBOP), które weryfikują czy dane urządzenie rzeczywiście spełnia wymagania normy.

Od 1 lipca do 30 września 2022 roku UOKiK przeprowadził kontrolę bezpieczeństwa ok. 13 tys. urządzeń importowanych spoza Unii Europejskiej. Tylko jeden model czujnika nie przeszedł badań laboratoryjnych. Cały raport znajdziesz tutaj.

Dzień Dziadka i Babci już za nami ale może to dobry pomysł na spóźniony prezent?

Ciekawostka

Na potrzeby tego artykułu stworzyłem ankietę na Twitterze. Jej wyniki sa pocieszające. Chociaż ankieta ta na pewno nie jest reprezentatywna. Oglądają mnie osoby zainteresowane bezpieczeństwem. Więc jest spora szansa, że wiedzą nieco więcej na ten temat niż "przeciętny Kowalski".

Źródła

#porady